RK73B3ATTE1R6J
Mfr.Part #:
RK73B3ATTE1R6J
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 2512(6432 Metric) SMD/SMT Thick Film 1.6 Ω 5 % 1 W 200 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)200 V
Tolerance5 %
Length6.3 mm
Width3.1 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)2512
Case Code (Metric)6432
Resistance1.6 Ω
Power Rating1 W
Temperature Coefficient200 ppm/°C
Height600 µm
Voltage Rating200 V
Lead FreeLead Free
RoHSCompliant
Schedule B8533210045
Composition(Kit Type)Thick Film
Number of Terminations2
Height - Seated (Max)0.7 mm